Zawód elektryk
Ogólnie rzecz ujmując, zawód elektryka zajmuje się pracą z instalacjami elektrycznymi. Do ich zadań mogą należeć wszystkie sprawy związane z instalacją, montażem, projektowaniem, naprawą oraz konserwacją wszystkich typów instalacji elektrycznej.
Wykształcenie do zawodu elektryka
Do wykonywania zawodu elektryka niezbędne jest posiadanie wykształcenia. Może ono być na poziomie ukończenia technicznej szkoły średniej lub uzyskanego wykształcenia inżynierskiego. Oba stopnie uprawniają do pracy w tym zawodnie. Natomiast różnią się one przygotowaniem do konkretnych prac. Wykształcenie techniczne skupia się na aspekcie praktycznym natomiast wyższe na merytorycznym. Dla osób nieposiadających wykształcenia możliwe jest uzyskanie uprawnień do zawodu dzięki odbyciu kursów zawodowych.
Równe specjalizacje elektryków
Mnogość i różnorodność instalacji elektrycznych, które można spotkać jak i również właściwe funkcjonowanie jest podstawą współczesnego życia, które doprowadziło do powstania wielu specjalizacji w obrębie zawodu elektryka. Można spotkać między innymi:
-
Elektryka budowlanego – zakresem jego działań są instalacje w budynkach. Zajmuje się on zarówno projektowaniem nowych instalacji, jak i konserwacją istniejących.
-
Elektryka przemysłowego – w tym przypadku elektryk odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie konkretnego zakładu. Wiąże się to ze znajomością specyfiki działania konkretnych maszyn i instalacji.
-
Elektroenergetyka – osoba wybierająca tą ścieżkę kariery zajmuje się pracą przy sieciach energetycznych.
-
Elektryka samochodowego – jak sama nazwa mówi, zadaniem osoby, która wybrała tą specjalizację, jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie instalacji elektrycznych w pojazdach.