baner candyweb

Komin, czyli ostatni odcinek układu oddechowego domu

Często patrzymy na dom w sposób całościowy. Ogólnie dom ma być czysty schludny i zadbany. Najlepiej, żeby nie generował kosztów i nie wymagał za wiele uwagi. Niestety patrząc w ten sposób, możemy nie dostrzec w porę pewnych zależności. Przykładem może być zwykły komin. Zastanawiałeś się kiedyś czy jest on odpowiedni do pieca, który posiadasz?

Podstawowy podział kominów

Jednym z częstych skojarzeń, gdy przywodzimy na myśl kominem, jest widok wydobywających się z niego kłębów dymu. Unoszący się dym, jest cechą charakterystyczną kominów dymowych. Służą one do odprowadzania produktów spalania pali stałych. Jednak nie jest to jedyny typ kominów. Możemy wyróżnić również kominy spalinowe, Których zadaniem jest odprowadzanie produktów spalania paliw niestałych oraz komin wentylacyjny odpowiedzialny za wentylację

Materiał, z którego wykonano komin, determinuje jego przeznaczenie.

Kominy ceramiczne

Wykonuje się je z wkładu ceramicznego o różnych parametrach i obudowy z pustaka. Parametry te są dopasowane do typu paliwa wykorzystanego w piecu. Dla picy na gaz lub olej opałowy muszą charakteryzować się wysoką szczelnością łączeń oraz odpornością na Skondensowane spaliny. Natomiast w przypadku pieca na paliwo stałe muszą być odporne na wysokie temperatury i potencjalne zapalenie się sadzy.

Kominy stalowe

Kominy stalowe wykonuje się z dwóch warstw stali. Wewnętrznej, której zadaniem jest odprowadzanie spalin oraz zewnętrznej służącej za obudowę i pełniącej funkcje ochronne. To, z jakiego typu stali i o jakiej średnicy zostaną wykonane, determinuje ich przeznaczenie. Kominy ze stali emaliowanej wykorzystuje się przy piecach z podajnikiem lub przy kominkach. Kominy ze stali żaroodpornej zalecane są dla kotłów zasypowych i kominków. Natomiast dla kotłów na paliwa ciekłe i gazowe kominy muszą być wykonanie szczelnie ze stali emaliowanej. Mnogość rozwiązań sprawia, że kominy stalowe z powodzeniem sprawdzają się w przypadku wszystkich typów pieców.

Kominy betonowe i murowane

Ten typ kominów powoli odchodzi do lamusa. Obecnie nie spotyka się nowych domów, w których jest wykorzystywana ta technologia. Kominy betonowe są ciężkie i nieodporne na zmiany temperatury. Natomiast kominy murowane wykonane z cegły ceramicznej z czasem tracą szczelność. Te dwa rodzaje kominów najadą się jedynie do pieców na paliwa stałe. Mogą również mieć problem z nowymi kotłami o wysokiej sprawności. Dlatego podczas wymiany pieca na nowy model zalecanie jest stosowanie wkładów kominowych.

Kominy wentylacyjne

Nie można nie wspomnieć, że komin to nie tylko spalanie. Jeśli na domu są dwa komin, to jeden z nich zawsze odpowiada za wentylacje. Jeśli jeden układ wentylacyjne jest jego częścią. Odpowiadają one za wymianę powietrza z domu. Kominy wentylacyjne dzielimy na:

  • Wyciągowe – ich zadaniem jest wymiana powietrza z pomieszczeń
  • Nawiewowe – Odpowiadają za dostarczenie powietrza potrzebnego w procesie spalania.

Możesz również polubić…