baner candyweb

Alimenty na rodzica i alimenty na dzieci – kiedy trzeba je płacić?

Alimenty to świadczenia pieniężne, które powinny zostać dostarczone osobie, która nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Alimenty mają stosunek obligacyjny, czyli taki, w którym jedna ze stron ma prawo domagać się pieniędzy, a druga ma obowiązek zapłacenia jej tych środków. Do płacenia alimentów zobowiązani są najbliżsi krewni. Z poniższych informacji dowiesz się, jak to wygląda w sytuacji alimentów na rodzica i alimentów na dzieci. Sprawdź.

Alimenty na rodzica

Jeżeli chodzi o ten obowiązek alimentacyjny, to rodzic może żądać środków pieniężnych od swojego dziecka, ale tylko w sytuacji, kiedy dotychczasowe zasoby finansowe nie pozwalają mu na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi tutaj na przykład o sytuacje, w których nie stać go na zakup leków, ubrań czy żywności. Alimenty na rodzica płacą tylko osoby pełnoletnie. Jeśli chodzi o wysokość świadczenia, które trzeba zapłacić rodzicowi, to ustala ono sąd. Bierze on wtedy pod uwagę ewentualne czynniki, które mogą mieć wpływ na jego końcową kwotę. Należy także wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny dziecka względem rodzica sąd może uchylić i jest to spowodowane zachowaniem pozywającego (najczęściej jest to niechęć do pracy lub alkoholizm).

Alimenty na dzieci

Zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym rodzice mają obowiązek utrzymywać dziecko, jeżeli ono samo nie ma możliwości do samodzielnego utrzymania się. Rodzice muszą zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki do życia. Chodzi tutaj o wyżywienie, mieszkanie, koszty związane z leczeniem, edukacją i wypoczynkiem, a także zakup ubrań i niezbędnych rzeczy do codziennego funkcjonowania. Obowiązek alimentacyjny względem dziecka narzucany jest na rodzica od czasu narodzenia się dziecka do czasu jego pełnego usamodzielnienia. Trzeba tutaj zaznaczyć, że płacenie alimentów na dziecko pełnoletnie kontynuowane jest w momencie, kiedy nadal się ono uczy lub nie jest w stanie jeszcze się usamodzielnić. Tak jak w przypadku alimentów na rodzica, sąd może uchylić obowiązek płacenia świadczenia na dziecko pełnoletnie.

Możesz również polubić…