Wszystkie podstawy, jakie musisz wiedzieć o pracy budowlańca

Do matury i egzaminów zawodowych zostało co prawda jeszcze trochę czasu, jednak już dziś warto zastanowić się nad własną przyszłością. Co zrobisz, jak skończysz szkołę? Pójdziesz na studia? Dołączysz do biznesu rodzinnego? A może zatrudnisz się w firmie? W dzisiejszych czasach bardzo pożądane są osoby do pracy w produkcji oraz na budowie. Coraz mniejsza liczba rąk chętnych do pracy sprawia, że ofert jest naprawdę wiele i są one zaskakująco korzystne. Dlatego dziś porozmawiamy sobie na temat pracy budowlańca.

„Dzień dobry Panie Majster!”

Praca na budowie jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sezonie. Jest to również dobry zawód dla osób, które nie ukończyły żadnej szkoły. Wystarczy, że jest się osobą sprawną fizycznie i przywiązuje się dużą uwagę do szczegółów – w końcu chodzi o budowę budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej, a tu nie ma miejsca na błędy.

Jeżeli praca w budowlance jest Twoją pierwszą pracą z pierwszych, to bardzo ważne jest to, abyś pamiętał o hierarchii, jaka panuje w tym zawodzie. Zaczynając pracę, z całą pewnością trafisz na najniższe stanowisko – oczywiście, jeżeli nie posiadasz żadnego doświadczenia z pracą w budowlance – czyli pomocnika budowlanego. Pamiętaj, aby z szacunkiem odnosić się do starszych kolegów z pracy, do których zaliczają się pracownicy budowlani, majstrowie oraz kierownik budowy. Wbrew pozorom hierarchia w budowlance jest bardzo ważna, dlatego nie powinieneś w żaden sposób jej lekceważyć. Jak to wygląda w praktyce? Tego już musisz dowiedzieć się sam.

Dlaczego warto pracować w zawodzie budowlańca?

Budowlanka to zawód, który zalicza się do typowo „męskich” zawodów. Dlaczego warto w nim pracować? Przede wszystkim dlatego, że jest to jeden z zawodów, który charakteryzuje się stabilnym zatrudnieniem. Budowa domu lub innej nieruchomości trwa zwykle bardzo długo, dlatego im dłużej ona trwa, tym dłużej możesz cieszyć się z zatrudnienia.

Z drugiej strony do tego zawodu nie są potrzebne jakieś większe umiejętności, nie musisz również przejmować się żadnymi listami motywacyjnymi, czy też licznymi dokumentami, które w innym zawodzie są niemal niezbędne do rozpoczęcia pracy. Co więcej, praca budowlańca jest całkiem nieźle płatna – z jednego zlecenia możesz wyciągnąć nawet do kilku tysięcy zł.

Poza tym praca na budowie odbywa się tylko i wyłącznie na budowie. Nie musisz tutaj martwić się o to, że będziesz musiał zabrać część obowiązków do domu. Daje to naprawdę wiele możliwości, ponieważ pracujesz tylko w wyznaczonych godzinach (terminach), a resztę czasu możesz poświęcić na własne przyjemności.

Jakie obowiązki ma pracownik budowlany?

Zaczynając pracę na budowie na stanowisku pomocnika budowlanego, do Twoich głównych obowiązków będzie należeć głównie – pomoc. Na typową pomoc budowlaną składają się takie czynności jak np.: noszenie worków z cementem, mieszanie materiałów, czy też zwykłe sprzątanie oraz mycie narzędzi. Do Twoich obowiązków, jako pomocnika budowlanego będą również należeć drobne prace remontowo-budowlane oraz tak zwana „wykończeniówka”. Nie są one zbyt ciężkie, jednak musisz, chociaż w niewielkim stopniu znać się na podstawach budownictwa. Minimalną wiedzę możesz rozwijać i z czasem liczyć na awans i zmianę stanowiska na wyższe. Pamiętaj jednak, że na stanowisko kierownika budowy, czy też majstra musisz już mieć konkretne umiejętności i doświadczenie. Mogą się tutaj przydać również kursy, szkolenia, certyfikaty oraz dyplom ukończenia szkoły na danym kierunku, np. architekta.

Jeżeli zainteresowała Cię oferta pracy na budowie, możesz śmiało składać CV do wybranej firmy. Specjaliści powinni już pokierować Cię przez cały proces rekrutacji na miejscu.

Możesz również polubić…